Láznička na cestě za titulem ani jednou neprohrál. V patnácti partiích jen čtyřikrát remizoval a zaslouženě zopakoval svá prvenství z roku 2011 a 2016. Šampionát se nevydařil bronzovému z letošního mistrovství Evropy v bleskovém šachu Davidu Navarovi, skončil až devatenáctý.
Stupně vítězů open
Woreková se mezi ženami radovala ze svého druhého titulu v této disciplíně, poprvé zvítězila před dvěma lety. V patnácti kolech prohrála dvakrát, ale nasbírala o bod víc než druhá Sikorová.
Stupně vítězů ženy
Šachový svaz v rámci šampionátu vyhlásil držitele svých výročních cen za rok 2018. Šachisty roku se stali Jiří Štoček a Olga Sikorová. Do Síně slávy byl uveden Lubomír Kaválek, který v sedmdesátých a osmdesátých letech patřil do užší světové špičky. S týmem USA, kam se uchýlil po sovětské emigraci v roce 1968, vyhrál i šachovou olympiádu.
Odkazy
Galerie fotografií V. Jagra zde.
Držitelé výročních cen za rok 2018
Šachista roku - Jiří Štoček
Jiří Štoček si ocenění Šachista roku vysloužil především vítězstvím na květnovém nominačním turnaji v Praze. Na zářijové šachové olympiádě zazářil fantastickým vítězstvím černými figurami nad Číňanem Wej-I. Ve své šachové kariéře se stal vítězem řady mezinárodních turnajů na několika kontinentech. Jmenujme například pardubický Czech Open, otevřené turnaje v Las Vegas a Philadelphii, turnaje v Sydney nebo Canbeře.
Šachistka roku - Olga Sikorová
Olga je letošní mistryní ČR v klasickém šachu. Titul získala celkem šestkrát, několikanásobnou přebornicí je také v rapid šachu a v bleskové hře. Ocenění Šachistka roku získává už potřetí, před tím v anketě triumfovala v letech 2013 a 2014.
Talent roku - Jan Vykouk
Jan Vykouk zazářil na Mistrovství Evropy do 18 let, kde jako desátý nasazený obsadil výborné druhé místo. Právem tak získává cenu Talent roku. Brzy by měl dosáhnout na ratingovou hranici 2500.
Ocenění za práci s mládeží - Antonín Surma
Antonín Surma více než 20 let trénuje děti v mateřských školkách a jen díky němu bylo objeveno tolik talentů, kteří pak získali medaili na Mistrovství ČR. V minulosti byl osobním trenérem Jany Jackové, která úspěšně reprezentovala ČR na mezinárodní scéně. Antonín Surma je dlouholetým mozkem a duší Beskydské šachové školy.
Ocenění za přínos šachu - Petr Saeckl
Petr Saeckl 6. ledna 1978 převzal předsednictví klubu v Lysé nad Labem a po dalších 40 let byl duší, mozkem a motorem klubu. Začal především trénováním dětí, ale nevychovával jen mladé šachisty, vychovával z dětí hlavně lidi. Někteří pokračují v jeho šlépějích a věnují se mládeži za šachovnicí, jiní jsou špičkovými pracovníky ve svých oborech, úspěšnými podnikateli nebo zaujímají důležité manažerské pozice.
Síň slávy - Lubomír Kaválek
Na začátku srpna oslavil 75. narozeniny česko-americký velmistr Lubomír Kaválek. Už v roce 1962 jako 19letý vyhrál mistrovství Československa a triumf zopakoval také v roce 1968. Krátce poté emigroval, když se po sovětské okupaci nevrátil z turnaje v Polsku. Nakonec se usadil v USA. V 70. a 80. letech patřil Kaválek do širší světové špičky. S americkým týmem získal na olympiádách jednu zlatou a pět bronzových medailí. V 90. letech šachy přestal hrát profesionálně. Nyní se věnuje hlavně trénování, psaní a komentování.
Mimořádný úspěch - Tadeáš Kriebel, Vlastimil Jansa
Ocenění pro dva letošní české mistry světa. V září se stal akademickým mistrem světa Tadeáš Kriebel, když v daleké Brazílii předstihl favority z Číny nebo Polska. No a nedávno slavil titul mistra světa také Vlastimil Jansa! Ve velmi napínavém závěru mistrovství světa seniorů v kategorii nad 65 let se mu podařilo zvítězit v dlouhé partii posledního kola a s celkovým fenomenálním bodovým ziskem 9,5 bodu z 11 partií se stal mistrem světa.
Motivační ceny - Anna Marie Koubová, Karin Němcová
Motivační cenu Františka Pitharta ve výši 30 tisíc Kč v roce 2018 splnily dvě dívky, když se jim podařilo před dosažením 16 let věku překročit ratingovou hranici 2100 bodů. Karin Němcová dostala cenu na mistrovství republiky žen.
tisková zpráva ŠSČR
Zaspal ÚJČ, když je přes 20 let povoleno nepřechylovat jména na přání Češek, IHNED se mělo zavést nepřechylování cizinek (také si nepřejí - kdyby se jich někdo zeptal a také mají jméno v OP, pase bez -ová).
Nastupuje na první desce Polka Woreková, na 15. šach. Češka Worek. Na Štvanici na tabuli ženy: Mullerová (SRN) - Muller (ČR) 6:6.
Někomu zaťukat na čelo.
Chips má pravdu.
Poutník a Jaromír Fousek
Chips.
Přechylování zahraničních ženských jmen je oprtavdu naprosto přirozené, tradiční a ustálené. Bohužel módnost a snaha být in nachází u cca 10% lidí podporu. Mají pak pocit, že za vou pravdu musí bojovat a zbylých 90% o ní přesvědčit...
Pokud se jim to nedaří, tak je nějakým způsobem osočí a snaží se jejich názor zlehčovat.
Opravte si prosím poslední větu článku.To, co zde provedli sověti v roce 1968 nebyla emigrace, ale okupace.
Na přechylování a transkripci jsou pravidla českého pravopisu, proto se Emma Smetana nepřechyluje, zato Joana Woreková ano.
Stejně tak jsou poměrně striktní pravidla na přepis z ruštiny a čínštiny - podívejte se do Československého šachu, jak se přepisují jména - vsadím se, že zrovna Hou v Čes. šachu nepoznáte.
To nic nemění na tom, že by pravidla mohla být v oblasti jmen po těch letech přeci jen flexibilnější.
Přechylování zahraničních ženských jmen je naprosto přirozené, tradiční a ustálené. Například Margaret Thatcherová, Mary (Marie) Boleynová.... Přechylování nelze vnímat jako prznění, ale pouze jako užitečnou pomůcku pro snadné rozlišení pohlaví. U slavných osob se běžně překládají i křestní jména a příjmení. A tak tu máme třeba anglického krále Alfréda Velikého... Důležité je jediné, aby používání bylo jednotné.